Şile’de Kum Zambağı Şenliği yapıldı

Endemik bitki türü olan kum zambağı için farkındalık oluşturmak amacıyla Şile Belediyesi ve Çevre Gönüllüleri Derneği 1’inci Kum Zambağı Şenliği düzenledi. 1 gün süren şenlikte katılımcılar zambakları yerinde görmek için Ayazma plajında yürüyüşü yaptı ve sembolik olarak kum zambağı bahçesi kurdele kesim töreni gerçekleştirildi.

Şile bezleri Karadeniz’in tuzlu sularıyla buluştu

Bu yıl 33’üncü kez düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Ala Kadınlar Plajı’nda Şile Bezi Ritüeli yapıldı. Karadeniz’in tuzlu sularında yıkanan Şile bezleri altın sarısı kumlarda kurutularak görsel şölen oluşturdu. 150 yıllık bir gelenek olan ritüele oyuncu Oktay Kaynarca da katıldı. Kaynarca, “Gençken denize girmek için kamyonlarla Şile’ye gelirdik, yarı Şileliyim. Mağazadan alıp giymek kolay ama bezi ilmek ilmek dokumak çok meşakkatli bugün o süreci gördük” dedi.

Şile Belediye Başkanı Ocaklı kar temizleme çalışmalarını yerinde inceledi

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İstanbul’da 3 gündür etkisini gösteren yoğun kar yağışını temizleme çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipleri yerinde inceleyerek ilgili birim müdürlerinden bilgi son duruma ilişkin bilgi aldı. Ocaklı, “Şile’de akşam saatlerinde etkisi artıran kar yağışı nedeniyle vatandaşlarımızın her hangi bir mağduriyet yaşamaması için ilçemizin dört bir tarafında yol açma, kaldırım temizleme ve tuzlama çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” dedi.