Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği çocuklarda daha ciddi seyredebilir

Maymun çiçeği hastalığının çocuklarda daha ciddi seyredebileceği uyarısında bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, “Hastalık belirtileri 2-4 hafta sürer ve genellikle tedavi gerektirmeden kendi kendine iyileşir. Ancak hastalık şiddetli de seyredebilir ve akciğer enfeksiyonu, sepsis, beyin enfeksiyonu, kornea enfeksiyonu (körlüğe neden olabilir) gibi komplikasyonlara yol açabilir. Çocuklarda daha ciddi seyredebilir. Hastalık yüzde 3-6 arasında ölüme neden olabilmektedir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: Pandeminin başından beri en düşük vaka sayısına ulaştık

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu pandeminin başından beri vaka sayılarında İstanbul’da düşük seviyeye ulaşıldığını açıkladı. Memişoğlu, “Son olarak Ocak ayında yaşadığımız 4’ncü ve son pikte vaka sayıları, şimdiye kadar ki dalgaların en yükseğiydi” dedi. “Salgın artık gündemimizden çıkıyor diyebiliriz” diyen Memişoğlu, “Birkaç ay içinde de artık pandemi değil, mevsimsel hastalık olarak değerlendirileceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.

Uzmanı uyardı: Reflü sorunu olanlar sahurda fazla yağlı ve şekerli gıda tüketmemeli

Ramazan’da oruç ile vücudun alışık olmadığı bir yemek düzenine geçtiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çakar, “Bu süreçte orucu, vücudun temel dinamiklerine uyarak ve kurallara riayet ederek tutmalıyız. Gece yenen sahur yemeği mide ve yemek borumuzda asit reflüsü, sabah bulantı gibi problemlere sebep olabilir. Bunları engellemek için sahurda tok tutma yönüyle iyi bilinen proteinli gıdalar tüketmek faydalı olur. En bilinen örnek ise yumurtadır. Reflü sorunu olanlar sahurda fazla yağlı ve şekerli gıda tüketmemelidir” dedi.

Kanser Haftası kapsamında doktorlar ve hastalar bir araya geldi

Dünya Kanser Haftası kapsamında Medicana International İstanbul Hastanesi’nde ‘Kanserin Ne Demek Olduğunu Bilirim’ semineri gerçekleştirildi. Seminerde, kanseri yenen hastalar ve bu alandaki uzman doktorlar bir araya geldi. Doktorlar hastalığa ilişkin bilgilendirme yaparken hastalar da kendi hikâyelerini paylaşarak kanserle nasıl mücadele ettiklerini anlattı.

‘Türkiye’de 1 milyona yakın çocuk dikkat eksikliği yaşıyor’

Çocuklarda hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliğinin sıkça yaşanabildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon çocuğun buna dahil olduğunu söyledi. Beslenme konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Arıca, özellikle fosfatidilserin vitamini içeren gıdaların tüketilmesi gerektiğini söyledi.